Biseris – kas tai per priemonė?

By

.

Ar žinote kada buvo atrastas biseris ir iš kur jis kilęs? Idomu tai, kad jo atsiradimo istorija mus nukelia į tuos laikus, kuomet žmonės garbino pagonių Dievus.

Biserio karoliukai yra glaudžiai susiję su stiklo atsiradimu. Remiantis pasakojimais ir legendomis, kalbama, jog pirmas biserį atrado mokslininkas Flindersas Pitri, kuris rado žalią biserio karoliuką Egipte. Mokslininkai įvertino jo amžių, kuriam yra ne mažiau kaip 5,5 tūkst. metų! Šią relikviją dabar galima rasti Berlyno muziejuje.

Tačiau kitoje legendoje kalbama, kad pirmaisiais atradėjais tapo finikiečių pirkliai, grįžtantys iš Afrikos su natūralia sodą, o atėjus rytui, vietoje sodos rado kietas, skaidrias granules. Tai buvo stiklas, iš kurio žmonės išmoko daryti karoliukus papuošalams. Taip ir atsirado biseris.

Žodžio biseris kilmė iš arabų kalbos „buser“ arba „busra“ – netikri perlai.

Nuo senų laikų juo žmonės puošdavo tautinius drabužius, įvairius aksesuarus, gamindavo papuošalus ir gamindavo ikonas.

Kai atsirado stiklo pūtimo vamzdis, Bizantija tapo stiklo gamybos lyderiu ir labai saugojo stiklo gamybos paslaptį. XVIII amžiuje Čekija tapo pirmaujanti šioje pramonėje ir pagarsėjo boheminio briaunuoto biserio gamyboje.

Biseris naudojamas labai plačiai. Tai itin populiari priemonė rankdarbiams tarp viso pasaulio meistrų. Pagrinde jis naudojamas siuvinėjimui, pynimui, nėrimui, vėrimui. Iš jo gaminami įvairiausiai papuošalai, dekoruojami drabužiai ir avalynė, aksesuarai, interjero detalės.

Savo kolekcijos biserį naudoja pasauliniai aukštosios mados namai, smulkūs dizaineriai, menininkai savo paveiksluose. Juo siuvinėjami net baldai ir rankų darbo nepakartojami, prabangūs tapetai. Jūs tik pagalvokite – kokios plačios kūrybos galimybės!

Kaip gaminamas biseris?

Senovėje biseris buvo daromas rankomis. XVIII a. pabaigoje buvo sukurtos mašinos karoliukų gamybai. Ilgi stikliniai vamzdeliai pjaustomi į žiedelius, šlifuojami specialiu tirpalu, tuomet jie keliauja į krosnį ir poliruojami specialiais milteliais.

Galvanizuotas, arba kitaip metalizuotas biseris papildomai padengiamas amalgamos sluoksniu o tuomet paauksojamas.

Biserio rūšys

Paprastai tariant, biseris – stiklinis arba plastikinis karoliukas, kurio viduje yra skylute siūlui praverti. Dažniausiai jis būna apvalus, tačiau yra ir kitų formų. Jam būdingas bruožas – suapvalinti kraštai.

Biserio rūšių yra tikrai daug, todėl natūraliai gali kilti klausimas, kaip iš tokios gausybės atsirinkti tik pačius geriausius? Yra keletas svarbių aspektų, kurie gali Jums padėti atskirti kokybišką biserį nuo nekokybiško. Pirmas, ir tikriausiai vienas svarbiausių bei paprasčiausių būdų, yra pastebėti, ar pakuotėje esantis biseris yra vienodo dydžio. Jei nusipirkus ir išėmus biserį iš pakuotės pastebite, jog kiekvienas karoliukas skirtingas, turėtumėte suklusti, nes greičiausiai Jūsų įsigytas biseris nėra kokybiškas. Vienodos formos ir dydžio karoliukai pakuotėje – aukštos kokybės ženklas. Kitas svarbus kriterijus kokybiškam biseriui yra atsparumas drėgmei, nes tik aukštos kokybės priemonės pasižymi šia savybe. Paprasčiausiai būdas patikrinti ar Jūsų priemonės pasižymi šia savybe, panardinkite jas į vandenį ir palikite 3 -4  val. Jei spalva neišblunka, galite drąsiai jas naudoti savo darbuose ir Jūsų darbai pasižymės nepriekaištinga kokybe.

Geriausias biseris yra čekiškas arba japoniškas. Japoniškas biseris savo forma tarsi primena statinę ir turi itin plačią skylutę, todėl su šia priemone yra itin patogu dirbti storesnėmis priemonėmis arba tą patį siūlą perverti net kelis kartus. Taip pat darbai iš jo išeina labai lengvi. Čekiškas biseris turi siauresnę skylutę siūlui praverti, todėl dirbant su juo reikalinga ir plonesnė adata. Taigi, išsiaiškinę apie biserio kokybės standartus galime pakalbėti ir apie jo rūšis.

Norint pasirinkti tinkamas priemones Jūsų darbams svarbu suprasti kokio dydžio priemones pasirinkti, kad darbo rezultatas džiugintų. Biserio dydžiai svyruoja nuo 5 iki 18, o skaičiaus dydis yra priešingas karoliuko dydžiui. Vadinasi, kuo didesnis skaičius, tuo mažesnis karoliukas. Savo parduotuvėje prekiaujame 11 ir 15 dydžio karoliukais, kadangi tai populiariausias dydis tarp siuvinėtojų. Tačiau svarbu paminėti, jog čekiško ir japoniško biserio dydžio matas skiriasi.

Pakalbėkime, kokios yra dažniausiai pasitaikančios biserio formos:

Viršuje išvardinome populiariausias biserio formas, o norint tiesiog gerai išmokti valdyti biserį, užtenka ir apvalios formos karoliukų. Su jais tikrai puikiai įgyvendinsite bet kokias kūrybines idėjas. Tačiau biseris turi ir daugiau formų, tokių kaip trikampis, daugiabriaunis karoliukas su neapdirbtais kraštais, lašas, žiedlapis arba karoliukai su dviem skylutėmis.

Biseris taip pat gali būti skirstomas ir pagal savo spalvinį apdirbimą:

Biseris dažniausiai yra naudojamas kuriant įvairius papuošalus, aksesuarus, drabužius ar interjero detales. Stulbinanti priemonių įvairovė leidžia atverti beribę kūrybinę erdvę bei užtikrina, jog bet kokia Jūsų fantazija gali būti paversta realybe.

Biserio priežiūra

Net ir pasirinktos kokybiškos darbo priemones negarantuoja darbo ilgaamžiškumo, jeigu jis bus netaisyklingai prižiūrėtas. Štai keletas patarimų, kuriais naudojantis Jūsų gaminiai tarnaus žymiai ilgiau:

 

Kviečiame pasižvalgyti po mūsų turimą biserio asortimentą paspaudus ČIA!